تبلیغات
مبانی اطلاع رسانی(اینترنت) - امنیت خدمات اینترنتی بانک‌ها، نکته‌ای که از آن غافل مانده‌ایم!

اسباب‌كشی كامپیوتری
نویسنده: مارك ویلسون
مترجم: فاطمه اللهیاری- دنیای کامپیوتر و ارتباطات
نقل مکان از منزلی به منزل دیگر یکی از استرس‌زاترین تجربیات در طول زندگی هرفرد می‌تواند باشد. زمانی که شما درگیر اسناد و مدارک، تسویه حساب‌ها، جمع كردن وسایل و هماهنگی‌های مربوط به خانه قدیم و جدید هستید، دیگر چندان مجالی برای فکر کردن به کامپیوتر و حواشی آن باقی نمی‌ماند. وقتی زمان اسباب‌کشی فرا می‌رسد تنها کاری که شما باید با تجهیزات تلفن انجام دهید این است که فراهم آورنده خدمات اینترنتی (ISP) منزل خود را از این نقل مکان آگاه کنید. پس از آن نوبت به نقل و انتقال فیزیکی کامپیوترها و تجهیزات جانبی می‌رسد که باید برای آن چاره‌ای بیندیشید.

در این مقاله ما با نگاهی بر فرآیند مرحله به مرحله جابه‌جایی فیزیکی تجهیزات کامپیوتر، سعی می‌کنیم بهترین راهكارها برای انجام این کار پردردسر را به شما پیشنهاد دهیم. راهکارهایی برای بسته‌بندی ایمن تجهیزات ظریف تا نکته‌هایی درباره نحوه تنظیمات کامپیوترها در منزل جدید که با به کاربستن آنها شما به هر آنچه که برای جابه‌جایی بی‌دردسر کامپیوترتان نیاز دارید، تا حد ممکن دست خواهید یافت. دردسر اسباب‌کشی منزل وقتی بیشتر است که کار جابه‌جایی کامپیوترها و خط اینترنت نیز به آن اضافه شود. در این مقاله ما به شما نحوه یک جابه‌جایی بی‌دغدغه را نشان می‌دهیم.

اسباب‌كشی بی‌دردسر
به هنگام نقل مکان به منزل جدید، مقدمات و تدارکات فراوانی لازم است و جابه‌جایی کامپیوتر نیز از این قاعده مستثنی نیست. به هنگام جابه‌جایی کامپیوتر باید دو نکته را مد نظر قرار دهید که یکی به جابه‌جایی فیزیکی سخت‌افزار کامپیوتر برمی‌گردد و دیگری به طی کردن مراحل ضروری جهت قطع ارتباط باندپهن موجود قبل از ترتیب دادن یک ارتباط جدید برای آدرس جدید مربوط می‌شود. حتی اگر بعد از اختیار کردن منزل جدید شما هنوز هم درصدد دریافت خدمات از فراهم‌آورنده فعلی خدمات اینترنت خود باشید، در اغلب موارد لازم است که ISP خود را دست کم یک ماه قبل از خاتمه ارتباط، از این جابه‌جایی آگاه نمایید.

با مشخص شدن تاریخ نقل مکان به منزل جدید این تاریخ را به ISP خود اطلاع دهید. اغلب بسته‌های اینترنتی باندپهن (مثلاً ADSL) مستلزم امضای حداقل یک قرارداد است. برخی از ISPها قراردادهای ماهانه می‌بندند و برخی دیگری بر امضای قرارداد طولانی مدت‌تر یا حتی یکساله با مشتری‌ها اصرار می‌ورزند. اگر تاریخ پیشنهادی جابه‌جایی منزل شما در اواسط دوره قرارداد اتفاق بیفتد باید این تاریخ را با ISP هماهنگ کنید تا مطمئن شوید که این فسخ زودهنگام قرارداد مشمول جریمه نشود. اگر قصد داشته باشید تا در منزل جدید نیز از همان ISP قبلی استفاده کنید، اغلب آنها از تعرفه معمول فسخ قرارداد صرفنظر می‌کنند اما در این حالت احتمالاً شما باید به علت تحمیل یک زحمت اضافه به مبدل تلفن محلی، هزینه‌ای را هنگام اتصال خط باندپهن به آدرس جدیدتان پرداخت نمایید.

زمانی برای كوچ كردن
بهتر آن است که زمان تغییر منزل، هم‌زمان با تصمیم شما جهت تغییر ISP قبلی باشد. اگر گزینه‌های باندپهن جدید مد نظر شما در منزل جدید وجود داشته باشند برنامه‌ریزی‌ها به نحو مطلوب‌تری انجام خواهد شد. اگر بدون جابه‌جایی منزل قصد تغییر ISP را داشته باشید، نیازی به درخواست کد MAC نیست و بنابراین تنها لازم است که در خصوص انتخاب نوع باندپهن مورد نظرتان و سپس انتخاب ISP مناسب تصمیم‌گیری نمایید.

اگر خدمات باندپهن مد نظر شما در منطقه محل زندگیتان وجود ندارد، انتخاب باندپهن موبایل می‌تواند گزینه خوبی باشد. کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های مجهز به آداپتور USB قادرند با استفاده از یک شبکه موبایل و یا تمامی شرکت‌های عمده تلفن همراه که طیفی از تعرفه‌های متفاوت را پیشنهاد می‌دهند به اینترنت متصل شوند.

در صورت برقراری ارتباط ADSL بایستی قبل از سفارش خدمات باندپهن یک خط تلفن در آدرس جدید کار گذاشته شود. احتمالا در قرارداد قانونی ارائه شده توسط ISPها در خصوص تمایل شما به تحویل گرفتن اشتراک باندپهن ساکن قبلی و جزئیات ISP مورد استفاده توسط آنها سؤال می‌شود. در این صورت اگر تمایلی به تغییر خط تلفن منزل جدید نداشته باشید، ISP منتخب شما قادر خواهد بود تا در تاریخ مد نظرتان خدمات را روی این خط تلفن ارائه نماید.

اما در صورتی که منزل جدید شما دارای خط تلفن نباشد یا شما تصمیم بگیرید که از یک شماره جدید استفاده کنید باید تا زمان فعال شدن خط صبر کنید. در واقع تا زمان تغییر مکان شما به منزل جدید و کارگذاری یک خط تلفن جدید، ISPها قادر به خدمات‌رسانی اینترنت به شما نخواهند بود. در این حالت، قفل سخت‌افزاری باندپهن موبایل می‌تواند برای کاهش مدت زمان دوره تعویض مفید فایده واقع شود. در موارد ارتباط اینترنتی از طریق کابل، شما باید با فراهم‌آورنده کابل در مورد انتخاب تاریخ نصب گفت‌وگو کنید.

به یاد داشته باشید در هنگام تغییر ISP آدرس ایمیل شما نیز احتمالاً دستخوش تغییر خواهد شد (برای مثال ایمیل شما از آدرسی مانند me@myoldisp.com به آدرسی مانند me@mynewisp.com تغییر خواهد کرد). در اینجاست که خدمات رایگان ایمیل‌هایی مانند gmail و Hotmail، صرفنظر از ISP مورد استفاده شما، مفید فایده واقع می‌شوند. مطمئن شوید که تمامی شرکت‌های فراهم‌آورنده خدمات تأسیساتی، مشاوران حقوقی و دوستانتان از آدرس جدید ایمیل شما آگاهند و می‌توانند تماسشان را با شما حفظ کنند.

جابه‌جایی کامپیوتر
کامپیوتر شخصی برای بسیاری از مردم یک دارایی ارزشمند محسوب می‌شود. این ارزشمندی بر حسب فایل‌ها و فولدرهایی تعیین می‌شود که کامپیوتر در درون خود دارد و نه ارزش پولی آن. اغلب مؤسسات حرفه‌ای حمل کالا که حمل تجهیزات کامپیوتری یکی از کارهای معمول آنهاست از میزان دقتی که باید در جابه‌جایی این تجیهزات به کار بسته شود، آگاهند. اما در صورتی که شما تصمیم داشته باشید کامپیوترتان را به وسیله اتومبیل خود به منزل جدید ببرید، همواره خطر آسیب دیدن هارددیسک به علت افتادن وجود دارد. بنابراین تهیه یک فایل پشتیبان از محتویات درون کامپیوتر خالی از فایده نخواهد بود و برای اطمینان شما از محفوظ ماندن فایل و فولدرهای ارزشمندتان از اهمیت بالایی برخوردار است.

شما می‌توانید فایل‌های غیر قابل جایگزینی خود مانند عکس‌ها و سندهای شخصی را روی یک سی.دی یا دی.وی.دی کپی کرده و یا اینکه آنها را روی یک هارددیسک اکسترنال ذخیره نمایید. ذخیره این اطلاعات روی هر ابزاری که شما به عنوان نسخه پشتیبان از آن استفاده می‌کنید، باید در نهایت دقت صورت گیرد و مجزا از دیگر تجهیزات کامپیوتری نگهداری شود.

البته شما باید ارزش مالی تجهیزات کامپیوتر خود را نیز مد نظر داشته باشید و از مؤسسه حمل کالا ضمانت لازم در صورت وارد شدن هر گونه خسارت و صدمه‌ای به این تجهیزات را درخواست کنید. برخی از بیمه‌نامه‌های منزل دارایی‌های شما را در زمان جابه‌جایی به منزل جدید نیز تحت پوشش قرار می‌دهند. بنابراین لازم است که این مورد را با شرکت بیمه‌ای که تحت خدمات آن هستید چک کنید.

برچسب زدن کابل‌ها
کامپیوترها همین طوری هم به لحاظ داشتن کابل‌های شبکه ماکارونی مانند که گویی با گذر زمان رشد می‌کنند به اندازه کافی بدنام هستند! اگر هم اکنون در حال استفاده از کامپیوتر نیستید بهتر است که به پشت میز کار خود نگاهی بیندازید تا از دیدن کابل‌های تودرتو و تصور اینکه مجبور هستید در منزل جدید مجدداً همه آنها را به هم متصل کنید کمی هراس به وجودتان راه یابد. برای اینکه به هنگام اتصال مجدد این کابل‌ها در منزل جدید دردسر کمتری داشته باشید، بهترین ایده استفاده از برچسب روی هر کابل است.

برای اینکه گیج نشوید، بهترین روش این است که این کار را در زمانی که هنوز کابل‌ها به تجهیزات متصل هستند انجام دهید. شما می‌توانید برای کابل‌ها یا دوشاخه‌های برق از برچسب‌های کوچک در انتهای آنها استفاده کنید و برچسب بزرگ‌تری را با توضیح اینکه در زمان سوار کردن کامپیوتر چه کابلی کجا و چگونه باید متصل شود روی کیس بچسبانید. پس از اتمام الصاق برچسب به تمام کابل‌ها، می‌توانید کار جداکردن آنها از کامپیوتر را شروع کنید. به هنگام جدا کردن کابل‌ها از محل‌های اتصال، دقت داشته باشید که آنها را از قسمت سیم نکشید و با گرفتن قسمت دوشاخه به آرامی آنها را از تجهیزات جدا کنید.

برخی کابل‌ها مانند کابلی که مانیتور را به کارت گرافیک متصل می‌کند چند پیچ در محل اتصال کابل به بدنه دارند. قبل از خارج کردن کابل از این محل ابتدا باید پیچ‌ها باز شده باشند. بازکردن این پیچ‌ها معمولاً بدون استفاده از پیچ‌گوشی و با دست به سادگی امکان‌پذیر است. دقت کنید که کابل‌های مربوط به ارتباط اینترنت معمولاً دارای یک گیره کوچک هستند که باید ابتدای با دو انگشت کمی آن را فشار داده و سپس آن را از قسمت اتصال سوکت جدا کرد. برای جلوگیری از به هم پیچ خوردن سیم‌ها بهتر است که در زمان جابه‌جایی آنها را به شکل یک حلقه درون پیچک سیم جای بدهید یا اینکه با استفاده از کابل‌بند آنها را ثابت و منظم نگه دارید.

در مرحله بعد کابل‌ها را درون یک کیسه پلاستیکی بگذارید تا از گرد و غبار در امان بمانند و سپس همه آنها را به همراه کیسه درون یک جعبه قرار داده و به ایمن‌ترین شکل ممکن آن را بسته‌بندی کنید و برچسبی با عنوان با احتیاط حمل شود روی آن بچسبانید.

بسته‌بندی کامپیوتر
به هنگام جابه‌جا کردن قطعات مهم کامپیوتر، حفاظت از سخت‌افزارهای حساس و آسیب‌پذیر اهمیت فراوانی دارد. تعداد افراد کمی هستند که در نگهداری جعبه و بسته‌بندی محافظ کامپیوترشان از خود وسواس نشان بدهند اما اگر شما هنوز هم این جعبه‌ها را دور نینداخته‌اید بهترین روش بسته‌بندی کامپیوتر استفاده از آنهاست تا در زمان نقل و انتقال هیچ گونه صدمه‌ای متوجه دستگاه شما نباشد. مانیتور، کیس، صفحه‌کلید، دیسک‌های‌هارد اکسترنال و دیگر دستگاه‌های جانبی کامپیوتر باید به دقت بسته‌بندی و حمل شوند.

همچنین توجه به این مسئله مهم است که هیچ دیسکتی در درایو سی.دی یا دی.وی.دی کامپیوتر جا نمانده باشد. چون در این حالت احتمال مخدوش شدن آنها وجود دارد. قبل از اینکه دستگاه‌های ظریف کامپیوتر را درون جعبه مقوایی پر شده به وسیله توپ‌های روزنامه و پوشال‌های مخصوص بسته‌بندی قرار دهید، آنها را داخل کیسه‌های پلاستیکی حبابی شکل یا روزنامه کاملاً بپیچید. سپس کلمه «شکستنی» را با حروف بزرگ و کاملاً مشهود توسط یک برچسب روی جعبه آنها بچسبانید.

مسلماً مؤسسه حمل کالا که قرار است کار جابه‌جایی لوازم شما را به عهده بگیرند از توانایی و تخصص لازم در بسته‌بندی اثاثیه برخوردار است؛ اما انجام کارهای ذکر شده از سوی شما ضریب اطمینان کار را بالا می‌برد. جعبه‌های مورد نیاز خود را از مکان‌های مختلفی مانند سوپرمارکت‌ها می‌توانید تهیه کنید.

البته به عنوان روش دوم بهتر است که در نظر داشته باشید برخی مؤسسات حمل کالا جعبه‌های مختص بسته‌بندی را به صورت رایگان ارائه می‌دهند و پس از پایان جابه‌جایی اثاثیه آنها را بازمی‌گردانند. جعبه‌های مخصوص بسته‌بندی اسباب منزل در بسیاری از فروشگاه‌ها موجود هستند که مانند دیگر اقلام مختص این کار قابل خریداری می‌باشند.

به خانه جدید خوش آمدید!
بعد از تعویض منزل، در اختیار داشتن یک کامپیوتر با ارتباط اینترنت احتمالاً یکی از لازم‌ترین و مفیدترین چیزها برایتان خواهند بود. برخورداری از این امکان ضمن اینکه باعث می‌شود شما روند سفارش اینترنت باندپهن خود و غیره را پیگیری کنید، در صورت عدم اطلاع دیگران از تغییر آدرس شما می‌تواند بهترین ابزار برای حفظ ارتباط با مردم باشد.

فرآیند تغییر مکان از جایی به جای دیگر به همان میزان هیجان‌انگیز بودن، هراس‌آور و اعصاب‌خردکن نیز هست اما در صورتی که از آمادگی درست و لازم برخوردار باشید، کامپیوتر و خط ارتباط اینترنت منزل شما کمترین نگرانی را برایتان در پی خواهد داشت. با استفاده از این راهکارها شما قادر خواهید بود کار جابه‌جایی کامپیوتر و لوازم جانبی آن را از بی‌دغدغه‌ترین و ممکن‌ترین شکل ممکن به انجام برسانید.

پنج گام اصلی اسباب‌كشی بی‌دردسر
1 - خاتمه قرارداد اشتراک باندپهن فعلی و اتخاذ ترتیباتی برای انتقال آن به آدرس جدید. با انجام به موقع این کار از پرداخت هزینه برای برقراری ارتباط در دو آدرس جلوگیری کنید.
2 - گزینه‌های ارائه کننده خدمات باند پهن را در منطقه‌ای که منزل جدیدتان در آن قرار دارد، بررسی نمایید و نوع ارتباط را از نظر ADSL و کابلی یا بی‌سیم بودن تعیین کنید.
3 - مقدمات اتصال یک خط تلفن جهت منزل جدید را فراهم کنید و در صورت امکان تاریخ راه‌اندازی ارتباط باندپهن منزل خود را مشخص کنید.
4 - از محتوای هارددیسک کامپیوتر یک نسخه پشتیبان تهیه کرده و آنها را در جای امنی نگهداری نمایید. نام و نشان کابل‌های کامپیوتر را با الصاق برچسب‌های کوچک مشخص کنید.
5 - تمامی کابل‌ها را از کامپیوتر جدا کرده و تمام اجزا را به دقت درون جعبه‌های محکمی که با ملزومات بسته‌بندی وسایل حساس پر شده است قرار دهید. روی هرکدام از بسته‌ها هم برچسبی با عنوان «شکستنی» الصاق کنید.
منبع: نشریه كامپیوتر اكتیو، مارس 2010


انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس