تبلیغات
مبانی اطلاع رسانی(اینترنت) - منظور از خودكفایی در تولید گوشی چیست؟
پنجشنبه 1389/04/31

منظور از خودكفایی در تولید گوشی چیست؟

   نوشته شده توسط: مهرداد مظلومی    

در آن سوی دنیا هم طبق معمول چینی‌ها بیكار ننشسته‌اند و گوشی‌هایی متنوع به بازار عرضه می‌كنند كه قیمت پایه آنها از بیست هزار تومان آغاز می‌شود. با شرایط و اوصافی كه ذکر شد، این پرسش باقی می‌ماند كه منظور از خودكفایی در تولید گوشی تلفن همراه دقیقا چیست؟منظور از خودكفایی در تولید گوشی چیست؟
علی شمیرانی
اوایل سال 85 بود كه علی طهماسبی وزیر وقت صنایع با پیشنهاد افزایش 18 برابری تعرفه واردات گوشی تلفن همراه از 4 به 60 درصد، خبر از ورود كشور به عرصه تولید گوشی تلفن همراه داد. موضوعی كه از همان ابتدای امر با مخالفت گسترده کارشناسان مبنی بر نداشتن صرفه اقتصادی مواجه شد.

اما وزیر اسبق بر تصمیم خود مصمم ماند، تا آن كه در خرداد ماه همان سال با افزایش تعرفه‌ها موافقت شد. سال‌های بعد نیز ثمرات و نتایج این تصمیم آشكار شد. قاچاق واردات گوشی به نزدیك صد در صد نیز رسید و خبری از تولید انبوه گوشی نشد.

در نتیجه دو سال بعد هم با اصرار و تقاضای واردكنندگان، در تعرفه واردات گوشی به منظور جلوگیری از زیان بیشتر كشور تجدیدنظر شد و تعرفه‌ها به 25 درصد كاهش یافت. بعد از تغییر وزیر صنایع، یكی از اصلی‌ترین پرسش‌ها از وزیر جدید نظر و سیاست‌اش در تداوم این تصمیم بود.

به هر تقدیر نیاز تقریبی ده میلیون گوشی در سال برای نزدیک به 50 میلیون مشترك تلفن همراه در كشور موضوع كوچكی نبود و كار را به دخالت مجلس نیز كشاند. قرار بر این بود كه شركت‌های متقاضی تولید تا پایان سال 86 دو میلیون گوشی به بازار عرضه كنند، اما تا كنون شركت‌های متقاضی تولید بر اساس آمار نیمه رسمی در مجموع 600 هزار گوشی روانه بازار كرده‌اند.

در این میان حتی مدیران برخی از شركت‌های متقاضی پر و پا قرص تولید نیز تلویحا از عدم صرفه تولید گوشی خبر دادند. اما روز سه‌شنبه یكم تیرماه امسال، علی‌اكبر محرابیان وزیر فعلی صنایع در حاشیه نشست مشترك با وزیر ارتباطات، از خودكفایی تولید گوشی تلفن همراه در كشور خبر داد.

البته ایشان به دو نكته اساسی و مهم اشاره كرده مبنی بر اینکه تغییر روزانه فناوری و نیاز بازار، مانع جلوگیری از واردات این محصول به كشور می‌شود. به هر تقدیر، موضعگیری اخیر وزیر صنایع نشان از تداوم باور و اعتقاد ایشان به حمایت از تولید گوشی وطنی دارد.

این در حالی است كه در عرصه جهانی، شركت‌های موجود در بازاری با حدود 5 میلیارد مصرف كننده، برای بقای خود می‌بایست روزانه حداقل یك مدل جدید و در تیراژ میلیونی به بازار عرضه كنند. به همین دلیل نیز هست كه تعدادی از شركت‌های نسبتا باسابقه به علت ناتوانی در رقابت یا از بازار حذف شده‌اند یا در حال ادغام با یكدیگرند.

در آن سوی دنیا هم طبق معمول چینی‌ها بیكار ننشسته‌اند و گوشی‌هایی متنوع به بازار عرضه می‌كنند كه قیمت پایه آنها از بیست هزار تومان آغاز می‌شود. با شرایط و اوصافی كه ذکر شد، این پرسش باقی می‌ماند كه منظور از خودكفایی در تولید گوشی تلفن همراه دقیقا چیست؟


انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس