تبلیغات
مبانی اطلاع رسانی(اینترنت) - معضلات اینترنت در ایران
چهارشنبه 1389/04/23

معضلات اینترنت در ایران

   نوشته شده توسط: مهدی کریمی    

جمعی از بینندگان «تابناک» با ارسال گزارشی درباره سرعت اینترنت در ایران نوشتند:
قضیه اینترنت ایران، قضیه‌ای جدید و نو نیست. از زمانی دور این مشکلات بوده و مسئولان امر موضوع را به اصطلاح به یکدیگر پاس داده‌اند و تنها ضرر دیده‌گان کاربران و بخش خصوصی بوده است.

به طور کلی همه می‌دانیم که مشکل اینترنت ایران 2 چیز است:
1- کم بودن و کیفیت نداشتن پهنای باند
2- هزینه و قیمت بالا و عادلانه نبودن آن

هم‌اکنون در پایتخت کشورمان مشکل پورت‌های پرسرعت داریم و شرکت‌ها در مناطقی مایل به ارائه خدمات هستند، ولی مخابرات با آنها همکاری نمی‌کند. شهرستان‌ها هم که جای خود. و حال از این امر هم که بگذریم، مناطقی از کشور که اینترنت به اصطلاح پرسرعت عرضه می‌شود، قیمت‌ها و خدمات اصلا مناسب نیستند.
جالب اینجاست که مسئولین درد جامعه را نمی‌فهمند. می‌دانید چرا (با عرض معذرت) مسئولی که در مخابرات یک منطقه نشسته و اینترنت 1 مگابیت بر ثانیه بدون محدودیت دانلود و بدون آنکه هزینه‌ای بابت آن پرداخت کند، چطور می‌تواند این قضیه را درک کند.
و مسئله جالب دیگر اینجاست که چندی پیش در مصاحبه‌ای با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مصاحبه‌ای شد و ایشان سرعت اینترنت را مناسب ارزیابی کردند.

حال به طور رسمی‌تر به این قضیه می‌پردازیم. بیشتر کاربران اینترنت در ایران برای متصل شدن به شبکه جهانی از سیستم DialUp یا همان شماره‌گیری استفاده می‌کنند و همیشه با مشکلات عدیده‌ای از جمله پایین بودن سرعت دست به گریبان بوده‌اند.
در حالی كه متخصصان فناوری اطلاعات یك شركت آلمانی به انتقال اطلاعات از طریق شبكه فیبرنوری با سرعت ‪ ۱۰۷‬گیگابیت بر ثانیه دست یافتند( هر گیگا یك میلیون برابر یك كیلو است) كاربران اینترنت در ایران در خانه خود با سرعت ‪ ۴۵‬كیلو بیت بر ثانیه به این شبكه متصل می‌شوند

در خوشبینانه‌ترین حالت فقط ‪ ۱۰۰‬هزار كاربر خطوط اینترنت پر سرعت ADSL‬در كشور وجود دارد كه در مقایسه با تعداد كل كاربران رقم ناچیزی است. و ADSL ما هم حداکثر سرعت آن 512کلیوبیت است که پایین ترین سرعت در دنیا محسوب می‌شود. ما همیشه باید به برتر از خود بیندیشیم تا پیشرفت کنیم.
بخشنامه جدید وزارت ارتباطات مبنی بر ممنوعیت ارایه اینترنت پر سرعت با سرعت بالای ‪ ۱۲۸‬كیلو بیت بر ثانیه و لغو نشدن آن تاكنون نیز موضوع سرعت اینترنت در ایران را به چالش می‌كشد.
(بعضی از افراد و حتی مسئولین این امر را برای جلوگیری از دسترسی کاربران ایرانی به شبکه‌های مختلف سیاسی و خبری دنیا و دیدن شبکه‌های تلویزیونی و... است. آیا مگر ما به این جمله عقیده نداریم که طلا که پاکه چه منتش به خاکه)

برخی از كاربران خانگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر كیفیت و سرعت پایین اینترنت می‌گویند: كارت‌های اینترنتی با قیمت مختلفی در بازار عرضه می‌شود كه در نهایت فرق چندانی بین آنها وجود ندارد.

بگفته آنها، با كارت‌های اینترنتی فقط می‌توان به باز كردن چند صفحه" وب" معمولی، چت و چك كردن پست الكترونیكی پرداخت و عملا استفاده از بسیاری دیگر از كاربردهای این شبكه مانند آموزش الكترونیكی به دلیل پایین بودن سرعت، امكان‌پذیر نیست.

اگر بحث دولت الکترونیک و شهروند الکترونیک در میان است اول باید زیرساخت اصلی آن یعنی دسترسی عموم مردم به اینترنت پرسرعت واقعی و به آسانی و با مناسب ترین قیمت ایجاد شود.

در حالی كه اكثر كشورهای جهان در حال افزایش ظرفیت و سرعت اینترنت خود در حد «ترا بیت» (یك ترا یك میلیارد برابر یك كیلو) هستند، شرایط كنونی جامعه ما، «عصر یخبندان اینترنت» را تداعی می‌كند

كارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دلایل مختلفی را برای پایین بودن سرعت اینترنت دو دلیل عمده شامل كمی پهنای باند اینترنت‌كشور و ارایه نامناسب خدمات به كاربران را ذكر می‌كنند
در حالی كه مطابق با آخرین آمار شركت فناوری اطلاعات ، میزان پهنای باند اینترنت كشور، معادل با چهار گیگا بیت بر ثانیه می‌باشد، رییس هیات مدیره انجمن كارفرمایان شركت‌های اینترنتی ایران، كم‌بودن پهنای باند را علت اساسی سرعت پایین اینترنت در كشور می‌داند.

سرعت اینترنت در ایران بیش از 91 هزار برابر کمتر از سرعت اینترنت در سنگاپور است
سرعت اینترنت در سنگاپور ۲۶ هزار گیگابیت در ثانیه است، ‌با توجه به جمیعت ۵ میلیون نفری این کشور و مقایسه با جمعیت ۷۰ میلیون نفری و سرعت 4 گیگابیتی اینترنت در ایران به این نتیجه می‌رسیم که چون جمعیت ایران ۱۴ برابر سنگاپور است پس ضرب عدد ۱۴ در ۲۶ هزار یعنی سرعت اینترنت سنگاپور و تقسیم این حاصلضرب در سرعت اینترنت ایران یعنی عدد 4 به اختلاف این سرعت یعنی عدد 91 هزار دست خواهیم یافت که میزان اختلاف سرعت اینترنت ایران با یک کشور آسیایی و جهان سومی دیگر است.

توجیه مسئولین برای فیلتر کردن سایت‌ها، جلوگیری از فساد است در حالی که این موضوع مشکلات زیادی را در استفاده از اینترنت ایجاد کرده است.
ما مخالف فیلتر کردن سایت‌های مستهجن نیستیم، اما استفاده مسئولین از فیلترهای ضعیف باعث خلل در کار محققان شده است.

برای فیلتر کردن سایت‌های مستهجن راه‌های فنی جدیدی وجود دارد، استفاده از سیستم فیلتر سفید یکی از این روش‌ها است. هر کاربری می‌تواند با تشخیص خود سایت‌های مختلف را فیلتر کند. در این روش تنها دولت باید به سازمان‌های مختلف اطمینان داشته باشد و ابتکار عمل را در دست کاربران قرار دهد.

زمانی که یکی از اساتید در همایش بانک جهانی سخنرانی داشت فیلتر شدن یک سایت مشکلات زیادی را برایش به وجود آورد در حالی که اگر دقت بیشتری برای فیلتر شدن کلمات از سوی دست‌اندرکاران اعمال می‌شد، این مشکلات برای یک محقق به وجود نمی‌آمد.
اگر جریان اطلاعات را آزاد کنیم این تکنولوژی می‌تواند ایران را در دنیا حتی از آمریکا پیشرفته‌تر ‌کند.

در حال حاضر با وجود پهنای کم باند و سرعت پایین اینترنت حتی بانک‌ها هم نمی‌توانند خدمات خود را ارائه دهند تا چه رسد به پیشرفت و دستیابی برای تکنولوژی و برخورد با کشورهای صنعتی دنیا
در مورد بانک‌ها هم باید بگویم علاوه بر اینکه خدمات الکترونیکی بانک‌ها نیازمند یک اینترنت قوی برای کاربر می‌باشد. به شخصه شاید قطعی ارتباط و ضعیف شدن آن در خود بانک بوده‌ام که باعث معطلی و یا انجام نشدن کار مراجعین شده.

لطفا به این گفت‌وگو با یکی از شرکت‌های خواهان خدمات اینترنت توجه کنید!
چند ماه است كه به عنوان یك شركت PAP درخواست افزایش پهنای باند كرده ایم. نه پهنای باند را میدهند نه به نامه ها جواب میدهند. تحقیقات نشان میدهد كه پهنای باند اینترنت كشور مشكلات جدی دارد. پهنای باند برای واگذاری وجود ندارد ولی درخواستها پذیرفته میشود و وجوه آن نیز دریافت می شود. حاضر هم نیستند كتبی پاسخ بدهند و فقط شفاهی میگویند می توانید پول خود را پس بگیرید فعلا پهنای باند نداریم. از طرف دیگر هم سازمان تنظیم مقررات فشار می آورد كه فروش پورتهای ADSL باید به برنامه برسد. این وسط فقط بخش خصوصی است كه در حال قربانی شدن است.
خوب نتیجه. خودتان بهتر می‌دانید. اگر می‌خواهیم در این زمینه پیشرفت کنیم. باید هر دو مشکل را با هم برطرف کنیم. پهنای باند و هزینه آن.

مقایسه سرعت اینترنت در ایران با اینترنت جهانی
اینترنت این روزها از حالت سازمانی و اداری خارج شده و امکان برقراری ارتباط بین همه کاربران جهانی را فراهم کرده است. این ابزار در سال‌های گذشته تحولات فراوانی را به دنبال داشته است و شرکت‌های عرضه کننده خدمات اینترنتی سعی کرده‌اند با افزایش سرعت اتصال به این شبکه جهانی، کاربران بیشتری را به سمت خود بکشانند. یکی از کشورهایی که این روزها توانسته است سرعت اتصال به اینترنت را تا چند برابر افزایش دهد، آمریکاست. بر اساس آمارهای رسمی منتشره شده از سوی دولت ایالات متحده، 86 درصد ساکنان این کشور که درآمد سالانه آنها بیش از 75 هزار دلار است به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند و 38 درصد کسانی که درآمد سالانه کمتر از 30 هزار دلار دارند نیز از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند. به گفته یک گروه غیرانتفاعی به نام Free Press که از حامیان شبکه اینترنت بی‌سیم محسوب می‌شود، هم‌اکنون در سراسر ایالات متحده بیش از صدها شبکه بی‌سیم وجود دارد که خدمات خود را در اختیار کاربران می‌گذارند. در شهر آستین (Austin) در تگزاس شبکه غیرانتفاعی موجود است که بیش از 100 منطقه را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و حدود 57 هزار مشترک دارد. حدود 70 درصد کاربران شبکه شهر آستین را شرکت‌های کوچک، کتابفروشی‌ها، کتابخانه‌ها و مغازه‌ها تشکیل می‌دهند که برای تبلیغ به کاربران خود اینترنت بی‌سیم ارائه می‌کنند.

از دیگر کشورهایی که در زمینه اینترنت پرسرعت موفق بوده، می‌توان به آلمان اشاره کرد. آلمان در سطح اتحادیه اروپا یکی از کشورهای پیشگام در عرصه فناوری ارتباطات و اطلاعات است. هم‌اکنون در آلمان 9 میلیون و 400 هزار خط پهن باند برای اتصال به اینترنت با سرعت بالاتر وجود دارد که از این میان 12 میلیون و 900 هزار خط پهنای باند را شرکت مخابرات آلمان کنترل می‌کند. براساس آمارهای به دست آمده، 36/16 درصد از کاربران آنلاین آلمانی از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند که این میزان بسیار کمتر از کشورهای دانمارک و هلند است که در اتحادیه اروپا از رهبران این عرصه به شمار می‌روند. طبق این آمارها، 30 درصد کاربران آنلاین در هلند و دانمارک از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند.
تازه‌ترین گزارش اتحادیه اروپا که در ژوئیه 2007 در خصوص گسترش پهنای باند و مبارزه با شکاف دیجیتالی در 27 کشور اروپایی منتشر شد نیز نشان می‌دهد مبارزه با شکاف دیجیتالی در آلمان 8/5 درصد رشد داشته است. از سویی دیگر، افزایش رشد تقاضای ورود به اینترنت در آلمان تا ژوئن 2006 موجب شده است در بازار این کشور بیش از 12 میلیون مشترک جدید براش شبکه ADSL ایجاد شود. پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال 2009 به دو برابر افزایش یابد.

این پیشرفت‌ها از مرز‌های آمریکا و اروپا نیز فراتر رفته و به چین نیز رسیده است. با افزایش تقاضا برای تماشای تصاویر ویدئویی، تجارت الکترونیکی و بازی‌های آنلاین، تا پایان سال 2007 بازار اینترنت پرسرعت در چین از آمریکا نیز پیشی گرفت و به بزرگ‌ترین قطب اینترنت پرسرعت در چین طی سه ماهه اول سال 2007 با 5/4 میلیون افزایش به 3/56 میلیون رسید که در این مدت 4/60 میلیون آمریکایی از اینترنت پرسرعت استفاده کردند. در نیمه نخست سال گذشته 3/4 درصد از جمعیت 3/1 میلیارد نفری این کشور و 3/14 درصد از خانه‌های چینی مشترک سرویس پرسرعت اینترنتی شدند. در این آمارها اعلام شده است تعدا کاربران اینترنتی در چین با افزایش 30 درصدی در سال 2006 به 132 میلیون نفر رسید. گفته می‌شود هم اکنون بیش از 210 میلیون چینی از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند.
همان طور که گقته شد اینترنت 512 کیلوبیت بر ثانیه جزو کمترین سرعت ADSL در جهان امروز محسوب می‌شود و امروزه در کشورهای مختلف مبحث ADSL2+ به عمل پیوسته و شرکت با ارائه خدمات متنوع و رقابتی دیدنی سرعت‌های بالای 2 مگابیت بر ثانیه را عرضه می‌کنند و حتی تا 40 مگابیت بر ثانیه هم عرضه می‌شود.

اینترنت در چین
با رسیدن شمار كاربران اینترنتی چین به ۱۶۲ میلیون نفر، این كشور برای كسب عنوان دارنده بیشترین كاربران اینترنتی جهان گوی سبقت را از آمریكا می‌رباید.
به گزارش ایسنا، بر اساس گزارش مركز اطلاعات شبكه اینترنت چین تا پایان ماه گذشته میلادی ۱۲۲ میلیون چینی از طریق باند پهن و ۴۰ میلیون از طریق اتصالات Dial-Up یا تلفن همراه به اینترنت وصل شدند. بر اساس این گزارش شمار كاربران اینترنت چین تا پایان سال ۲۰۰۷ به ۲۰۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت و پس از آمریكا قرار می گیرد كه شمار كاربران اینترنت آن در ماه گذشته میلادی ۲۱۱ میلیون نفر بوده است. بر اساس پیش بینی مقامات چینی این كشور تا پایان سال ۲۰۰۸ و شاید زودتر از آن بزرگ ترین جمعیت كاربران اینترنت جهان را خواهد داشت. رونق اقتصادی چین كه امكان دسترسی بیشتری به رایانه و اینترنت را فراهم ساخته، این كشور را به یكی از بازارهای اینترنتی با سرعت رشد بالای جهان تبدیل كرده است.
یكی از جالب‌ترین آمار آخر سال منتشر شده توسط دولت چین تازه‌ترین اطلاعات در مورد تعداد كاربران اینترنت در این كشور بود.

تعداد كاربران اینترنت در این كشور به ۲۱۰میلیون نفر رسیده است. این رقم تكان‌دهنده بیش از ۵۰درصد بیشتر از سال قبل و بیش از سه برابر تعداد كاربران در هندوستان است. هندوستان غول نوظهور آسیا است كه اغلب چین با این كشور مقایسه می‌شود. بنا به اعلام بانك سرمایه‌گذاری مورگان استنلی، چین طی چند ماه آینده بیش از آمریكا، پیشتاز كنونی كاربر اینترنت خواهد داشت و به دلیل آنكه تناسب جمعیتی كه از اینترنت استفاده می‌كنند، پایین است؛ یعنی فقط ۱۶درصد، رشد سریع تا مدتی ادامه خواهد داشت.
تعجبی ندارد كه این كشور بزرگ، ثروتمند از نظر تكنولوژی كارآمد پذیرای اینترنت شده است.

سود ناخالص فعالیت برای شركت‌های پیشتاز اینترنت در چین ۲۸درصد است؛ در حالی كه این رقم در آمریكا ۱۵درصد است و سهم قیمت شركت‌های اینترنتی افزایش یافته است. سرمایه مشترك بازار آنها از سال ۲۰۰۳ تقریبا هر سال دو برابر شده و به بیش از ۵۰میلیارد دلار كنونی رسیده است.

بیش از ۷۰درصد از كاربران اینترنت در چین افراد زیر ۳۰سال هستند، درست برعكس آمریكا و تقاضای فراوان فروخورده‌ای برای سرگرمی، تفریح و تعامل اجتماعی وجود دارد. امتیازات ارزشمندی در انتظار شركت‌های سرمایه‌گذاری اینترنتی است كه قادرند این تقاضا را برآورده كنند و موقعیت خود را در بازار تثبیت نمایند.

اینترنت ایرانی!!!!
در سال 1371 تعداد کمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان، توسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری و از طریق پروتکل UUCP به شبکه جهانی اینترنت متصل شدند. نخستین کامپیوتری که در ایران به اینترنت متصل شد، در مرکز تحقیقات فیزیک نظری ایران قرار داشت. در سال 1373 اولین موسسه‌های اینترنتی ایران روی کار آمدند و در عرض یک سال، اولین سایت ایرانی در داخل کشور راه‌اندازی شد. در سال 1374 مجلس ایران تاسیس «شرکت امور ارتباطات دیتا» تحت نظر شرکت مخابرات ایران را تصویب کرد و مسئولیت توسعه خدمات دیتا در سطح کشور را به صورت انحصاری در اختیار این مرکز قرار داد. سال 1377 زمان اجرای پروژه «یونی کد» در ایران بود که با اجرای قراردادی بین شورای عالی انفورماتیک و بنیاد دانش و هنر انگلستان و با نظارت و مدیریت فنی دانشگاه صنعتی شریف با عنوان «فارس وب» صورت گرفت. در این طرح الفبای فارسی به صورت جامع وارد استاندارد یونی کد شد و نشر فارسی در کامپیوتر و اینترنت استاندارد شد و مشکل فونت‌های غیراستاندارد در نرم‌افزارهای ایرانی از بین رفت. اگر چه از زمان تولد اینترنت در ایران حدود 15 سال می‌گذرد، اما باید اعتراف کرد که سیر تحولات اینترنتی ما نسبت به دیگر کشورها بسیار کند بوده است. براساس برخی آمارهای منتشر شده، اکثر کاربران آنلاین ایرانی همچنان از سیستم Dial-Up استفاده می‌کنند در حالی که سرعت خطوط اینترنت در ایران با استفاده از سیستم Dial-Up حدود 50 کیلوبیت در ثانیه است، ساکنان بیشتر کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی دور از اینترنتی با سرعت یک الی 15 مگابیت در ثانیه استفاده می‌کنند و با این حساب سرعت اینترنت در ایران همواره مورد اعتراض کاربران بوده است، باید توجه داشت، حضور بخش دولتی در عرصه‌های مختلف توزیع و عرضه اینترنت یکی از بخش‌هایی است که امروزه به عنوان سدی برای پیشرفت شبکه اینترنت پرسرعت مطرح می‌شود. قاون منع استفاده اینترنت بالای 128 کیلوبیت هم مزید بر علت شده و کاربران ایرانی را بسیار ناراحت کرده است.
سیاستگذاران و تصمیم‌گیرندگان کشور باید با درک صحیح از بازار اینترنت موجود کشور و کیفیت نامناسب دسترسی کاربران به اینترنت، در جهت حذف انحصار و ایجاد بستر مناسب برای عرضه خدمات بهتر در این حوزه اقدام کنند تا بتوانیم در آینده شاهد خدمات بیشتر و بهتر در این زمینه باشیم.

قیمت اینترنت در ایران، ۱۲ برابر ترکیه
حضور بخش دولتی در عرصه‌های مختلف توزیع و عرضه اینترنت موجبات ایجاد یک بازار ناسالم و غیررقابتی را در عرصه‌های توزیع و عرضه اینترنت فراهم کرده است
سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان کشور باید با درک صحیح از بازار اینترنت موجود کشور و همچنین کیفیت نامناسب دسترسی کاربران به اینترنت، در جهت حذف این انحصار، رانت‌های دولتی را حذف کنند و با ایجاد یک بستر حقوقی مناسب بخش دولتی را از امور اجرایی و بازرگانی (خرید و فروش) پهنای باند منع کرده، جایگاه و شان دولت را به‌عنوان سیاست‌گذار، قانون‌گذار و ناظر بر حسن اجرای مقررات حفظ کنند و در عین حال به بخش خصوصی در جهت حضور در یک بازار رقابتی سالم کمک کنند.
فقط اگر چنین اتفاقی روی دهد می‌توان امیدوار بود که وجود چنین بازار رقابتی کامل و سالمی موجب کاهش قیمت‌ها و بهبود کیفیت خدمات بخش خصوصی شود.


انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس