تبلیغات
مبانی اطلاع رسانی(اینترنت) - کتابخانه ها
چهارشنبه 1389/04/23

کتابخانه ها

   نوشته شده توسط: هدی کریمی    

کتابخانه ها

دانشکده شریعتی در حال حاضر دارای سه کتابخانه تخصصی می‌باشد که منابع مربوط به هر کتابخانه بر اساس نیاز آن گروهها طبقه بندی گردیده و هر کتابخانه دارای سالن قرائت و مخزن – مرجع و نشریات می باشد. طبقه بندی و سیستم کتابهای داخل مخزن کنگره و مالی می‌باشد که بازیابی و جستجوی آن از طریق سیستم‌های کامپیوتری که در سالن قرائت هرکتابخانه مستقر می‌باشد امکان پذیراست.

خدمات کتابخانه شامل دو قسمت است :
1.    خدمات عمومی
الف : بخش امانات
ب: مرجع ونشریات
2.    خدمات فنی
الف : سفارشات و خرید
ب : فهرست نویسی
ج: آماده سازی
الف: بخش امانت) امانت کتاب به دو صورت انجام می‌پذیرد
1.    امانت جهت مطالعه در سالن قرائت
2.    امانت خارج از کتابخانه
هریک از اعضا می‌توانند 3 عنوان کتاب به مدت یک هفته الی ده روز امانت بگیرند.
امانت گیرنده موظف است رأس تاریخ مقرر در برگه سر رسید کتاب را تحویل دهد. در صورتیکه کتاب امانت گرفته شده در موعد مقرر بازگردانده نشود، کارت عضویت مربوطه به ازاء هر روز تأخیر 3 روز جریمه می‌گردد.
    بدیهی است عضو مذکور تا طی نشدن مدت تأخیر از امانت گرفتن محروم خواهد بود. در صورت مفقود شدن کتاب نیز عضو مربوطه موظف است عین کتاب را خریداری و به کتابخانه بازگردانده و نیز هزینه فهرست نویسی و آماده سازی کتاب را بپردازد.
    در صورتیکه کتاب نایاب بوده و امکان تهیه آن نباشد باید از کتابخانه‌های دیگر کپی تهیه و پس از صحافی به کتابخانه تحویل نمایند.
    کلیه دانشجویان (اعضاء) پس از فراغت از تحصیل و یا در صورت انصراف و یا انتقالی موظف به اخذ برگه تسویه حساب از کتابخانه می‌باشند.
1.    ب) بخش مرجع و نشریات
این بخش با سیستم کنگره lc طبقه بندی گردیده و بصورت باز اداره می‌گردد. بطوریکه دانشجویان و یا اساتید مستقیماً با مراجعه به قفسه، کتاب مورد نظر را انتخاب نموده و پس از استفاده آن را در قفسه مربوطه قرار می‌دهند استفاده از نشریات نیز به همین شکل انجام می‌گیرد.
    بدیهی است در صورت لزوم مراجعین می‌توانند از راهنمایی‌های کتابدار این بخش استفاده نمایند.
1.    ج) بخش سمعی بصری
این بخش مجهز به سیستم کامپیوتری و تعداد 15دستگاه تلویزیون و DVD به منظور ارائه خدمات آموزشی و علمی جهت تسریع در انجام تحقیقات درسی دانشجویان بشرح ذیل فعالیت می‌نماید:
1.    ارائه 270 عنوان CD آموزشی ارجینال بصورت چند رسانه‌ای و مولتی مدیا (تهیه شده از شرکتهای معتبر) که بر روی کامپیوتر نصب شده و با امکانات موجود در سمعی بصری قابل استفاده می‌باشند.
2.    ارائه 150 عنوان CD و DVD آموزش ضبط شده از ماهواره و یا شبکه‌های تلویزیونی ایران قابل استفاده با امکانات موجود در این بخش
3.    ارائه مقالات علمی و آموزشی توسط نرم افزار نمایه
تمامی مقالات، نقدها و گفتگوهای منتشر شده در نشریات ایران بصورت ذخیره شده در CD می‌باشد که ماهانه حدود 25000 مقاله  توسط شرکت نمایه در اختیار این بخش قرار می‌گیرد.
1.    الف: سفارشات و خرید
مجموعه کتابها و نشریات کتابخانه از طریق این بخش تهیه می‌گردد. با توجه به سیاست‌های کتابخانه مرکزی و نیاز سنجی از مراجعین کتابخانه کتابهای مورد نیاز اساتید و دانشجویان طی لیستی تهیه و پس از تأیید رؤسای محترم گروه‌ها تهیه می‌گردد.
بخش عمده‌ای از کتابهای لاتین و نشریات از نمایشگاه بین المللی کتاب هر ساله نیمه دوم اردیبهشت تهیه و خریداری می‌شود.
2.    ب: بخش فهرست نویسی
این بخش وظیفه فهرست نویسی و کاتالوگ مجموعه کتابهای فارسی و لاتین و سایر زبانها را بر عهده دارد. برگه آرایی و سازماندهی برگه دان‌های عمومی کتابخانه مستقر در بخش گردش و امانات کتاب ورف برگه دان‌ها و نیز اطلاعات به پایگاههای اطلاعاتی نرم افزار کتابخانه مسئولیت فنی  وجین و فراهم آوری منابع جدید از دیگر وظایف این بخش می‌باشد. فهرست نویسی کتابها دراین قسمت مطابق قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن و بر اساس نظام رده بندی کتابخانه کنگره امریکا و با استفاده گسترش‌های رده بندی کتابخانه ملی ایران انجام می‌شود.

مهمترین منابع مورد استفاده برای سازماندهی مجموعه کتابها در این بخش عبارت است از:
1.سه عنوان های موضوعی فارسی
2. CD کتاب شناسی ملی ایران
3. کتابخانه کنگره امریکا
4. کتابخانه بریتانیا
5. پایگاه OCLC
سه مورد آخر در مورد کتابهای لاتین است.

3.ج: بخش آماده سازی
    در این قسمت کتابهای خریداری شده پس از ثبت در دفتر کتابخانه ممهور گردیده و برگه سر رسید وجین کتاب انتهای آن الصاق میگردد و سپس برای هر جلد کتاب کارت زرد و سفید تهیه و پس از تکمیل نمودن کارتها آنها را در جیب کتاب قرار می‌دهند و نیز لیبل و یا برچسب و کد آن که در قسمت فهرست نویسی تهیه گردیده در عطف کتاب الصاق می‌گردد.
    پس از طی این مراحل کتابهای تخصصی هر گروه جدا شده و طی لیستی به کتابخانه‌های مربوطه منتقل می‌گردد.
شرایط عضویت :
1.    ارائه کارت دانشجویی (شماره دانشجویی)
2.    تکمیل نمودن فرم عضویت
3.    یک قطعه عکس (مجموع سه کتابخانه سه قطعه)
4.    پرداخت هزینه حق عضویت(جهت عضویت در یکی از کتابخانه‌های دانشکده مبلغ 2000تومان، عضویت در دو کتابخانه 2500 تومان و عضویت در هر سه کتابخانه 3000تومان، همچنین هزینه عضویت دانشجویان مهمان 1000 تومان می‌باشد)

دانشجویان می‌توانند در صورت لزوم با معرفی نامه این کتابخانه از منابع کتابخانه‌های دیگر استفاده نمایند.
همانطوری که قبلاً ذکر شد دانشکده شریعتی در حال حاضر دارای سه کتابخانه تخصصی می‌باشد که منابع مربوط به هر کتابخانه براساس نیاز آن گروهها طبقه بندی گردیده و هر کتابخانه دارای سالن قرائت و مخزن – مرجع و نشریات می‌باشد. طبقه بندی و سیستم کتابهای داخل مخزن کنگره و مالی می‌باشد که بازیابی و جستجوی آن از طریق سیستم های کامپیوتری که در سالن قرائت هر کتابخانه مستقر می‌باشد امکان پذیراست.
کتابخانه فاز 1:
در ضلع جنوبی ساختمان انستیتو فنی واقع گردیده و منابع آن شامل :
    کتابها  ونشریات تخصصی گروههای الکترونیک – کامپیوتر – نقشه کشی – ریاضی – فیزیک – شیمی – ادبیات – زبان و کتابهای رمان می‌باشد.
دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت عضویت کتابخانه که به رنگ سفید است از منابع این کتابخانه استفاده نمایند. ساعت کار این کتابخانه شنبه تا چهارشنبه از صبح الی بعد از ظهر می‌باشد.
    تعداد کتاب‌ها : 15520 جلد کتاب و تعداد نشریات 49 عنوان می‌باشد.
کتابخانه فاز 2:
    این کتابخانه روبروی درب اصلی دانشکده در ساختمان انستیتو طراحی پارچه و لباس استقرار یافته است. منابع موجود آن (کتابها و نشریات گروه تکنولوژی طراحی ودوخت – طراحی پارچه و لباس و ژورنال‌ها و کتب معارف و دروس تربیتی) می‌باشد. ساعت کار این کتابخانه شنبه تا چهارشنبه از صبح الی بعدازظهر
تعداد کتاب ها :12110 جلد کتاب و نشریات 25 عنوان است .
دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت عضویت سبز رنگ از منابع این کتابخانه استفاده نمایند.
کتابخانه فاز 3:
    این کتابخانه در ساختمان انستیتو هنر و معماری و علوم اداری مستقر گردیده و منابع آن شامل: نشریات و کتابهای تخصصی گروه معماری – نقاشی – گرافیک – حسابداری – تربیت بدنی – بهداشت و تاریخ است .
    دانشجویان با ارائه عضویت به رنگ زرد می‌توانند از منابع این کتابخانه استفاده نمایند. ساعات کار این کتابخانه از شنبه تا پنج شنبه صبح الی بعد از ظهر می‌باشد.
تعداد کتاب‌ها: 17835 جلد کتاب و تعداد نشریات 46 عنوان می‌باشد.
•    شایان ذکر است دانشجویان فقط با کارت مخصوص آن کتابخانه می‌توانند از منابع آن استفاده نمایند.


انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس