تبلیغات
مبانی اطلاع رسانی(اینترنت) - نمایشگاه کتاب فرانکفورت و ناشران ایرانی
چهارشنبه 1389/04/23

نمایشگاه کتاب فرانکفورت و ناشران ایرانی

   نوشته شده توسط: رقیه نیاورانی    


نمایشگاه کتاب فرانکفورت و ناشران ایرانی

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت بزرگترین رویداد عالم نشر و کتاب است که هر سال در پنج روز ماه اکتبر برگزار می‌شود. آلمان بی‌دلیل میزبان این جشن باشکوه کتاب نیست؛ این کشور پس از انگلیس و آمریکا بزرگترین صادرکننده‌ی کتاب جهان است و سالانه بیش از نیم میلیارد یورو کتاب به دیگر کشورهای جهان می‌فرستد.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت که در ضمن یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاههای کتاب جهان است، و ظاهرا قدمت آن به قرن ۱۵ میلادی، زمان حیات یوهانس گوتنبرگ مخترع چاپ بازمی‌گردد، هر سال کشوری را به عنوان میزبان انتخاب می‌کند و کانون توجه نمایشگاه را ادبیات و فرهنگ این کشور قرار می‌دهد. میهمان امسال کشورهای کره‌جنوبی و شمالی هستند اما بنابر آنچه مسئولان نمایشگاه «ملاحظات سیاسی» عنوان کرده‌اند کره‌شمالی تنها با چهار نماینده در این رویداد حضور دارد و میهمان اصلی را باید کره‌ی جنوبی قلمداد کرد که  با۴۰ ناشر در این نمایشگاه حضور دارد.

در نمایشگاه امسال مجموعا صد مترمربع جا به ناشران ایرانی اختصاص داده شده که نسبت به سال گذشته ده درصد کم‌تر است. با این همه مدیرعامل شرکت تعاونی‌های ناشران، محمد برازش، (در گفتگو با خبرگزاری مهر) اعلام کرده: «در پنجاه و ششمین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت حضور نشر ایران گسترده تر از سال‌های قبل خواهد بود.» امسال با انتخاب شرکت تعاونی ۱۴ ناشر از جمله «انتشارات مجمع جهانى اهل البیت»، «كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان» و «خانه كتاب ایران» در فرانکفورت حضور دارند.

ناشران ایرانی شرکت کننده در نمایشگاه فرانکفورت را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد. به جز ناشرانی که به وسیله‌ی اتحادیه شرکت تعاونی‌های ناشران انتخاب و به فرانکفورت اعزام می‌شوند، برخی از ناشران به دعوت نمایشگاه و معمولا با هزینه‌ی «اتحادیه‌ی ناشران و کتاب‌فروشان آلمان» به فرانکفورت سفر می‌کنند. همچنین هر سال تعدادی از ناشران نیز با هزینه‌ی شخصی به این نمایشگاه می‌روند که در سالهای گذشته نشر ثالث و ققنوس از جمله‌ی این ناشران بوده‌اند. امسال در کنار ناشرانی که اتحادیه تعاونی‌ها انتخاب کرده یکی از ناشران عضو «تشکل صنفی ـ فرهنگی زنان ناشر» نیز در این نمایشگاه شرکت دارد و دو سخنرانی نیز با عنوانهای، «وضعیت نشر و تعداد کتابهای چاپ شده در سال ۱۳۸۳ ایران»  و  «فعالیت اجتماعی زنان در ایران» انجام خواهد داد.

ادامه


انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس